Jak přijít Balatonu na chuť?

06.03.2010 15:54

Žertem řečeno "skrz skleničku" a věřte, že to není přehnané. Po zdlouhavém a nákladném úsilí k ochraně životního prostředí je dnes voda v jezeře opět taková, že je možno se jí napít. Kvalitu vody kontrolují nezávislí zahraniční odborníci a největší německý autoklub ADAC po léta zveřejňuje údaje o její kvalitě dnes již i prostřednictvím Internetu.
Nejvhodnější dobou ke koupání v Balatonu jsou tři letní měsíce. Během nich je teplota vody jen zřídkakdy nižší než 22 Celsius a uprostřed léta často dosahuje i 27° - 28°C. Jezero je sladkovodní, takže se v něm mohou bez obav koupat i lidé s přecitlivělou kůží. Jediné vážné nebezpečí číhá na Balatonu na sebevědomé plavce v hluboké vodě. Bouřka přichází znenadání a na jezeře se tvoří krátké, strmé a hřebenovité vlny, kterým těžko odolají i fyzicky zdatní a obratní plavci. Tomuto nebezpečí lze však snadno předejít: po celém Balatonu se upozorňuje světelnou signalizací na silný vítr, který ohlašuje blížící se bouřku.

Co se týče pláží, severní a jižní pobřeží Balatonu se od sebe podstatně liší. Na severu přechází voda prudce do hloubky a po 30-50 metrech se již nedosáhne na dno. Zdejší pláže jsou vhodné spíše pro dobré plavce či pro ty, kteří přijíždějí s dospívajícími dětmi. Velice příjemné je Szigetfürdő v Keszthely ve stylu bývalého plážového domu, krásné pláže se nacházejí rovněž i v Zánka, Tihany, Balatonfüred.

Na jižním břehu se voda jen pozvolna svažuje do hloubky, na většině míst se můžeme brouzdat vodou třeba i do vzdálenosti pěti set metrů od břehu bez plavání. Obzvláště mělké je pásmo přiléhající přímo ke břehu, kde se mohou ani ne v půlmetrové hloubce skvěle vydovádět ti nejmenší. Zpravidla proto si volí jižní břeh rodiny s malými dětmi.Východní cíp Balatonu je rájem pro milovníky slunečné lázně. Pláže v Kenese, Akarattya a Aliga položené severojižně jsou zality sluncem od brzkého rána do pozdního odpoledne.
Pramen: madarsko.cz

Zpět