Sport, fitness, Balaton!

06.03.2010 15:44

Kolo, Balaton, sport!Když Balatonfürdő a.s. patřící Siófoku otevřela v roce 1893 svůj plážový areál, již tehdy byla její nabídka služeb bohatá: zastřešená kuželková dráha, kriket, lawn-tennis ground, jízdy člunem, jachting... Ano, k plážovému životu u Balatonu již od počátku patřilo sportování, a tak je tomu do dnešního dne. Obrovská vodní hladina, porosty rákosí, lesy a louky u jezera skýtají další neobvyklé možnosti.
Na konci 19. století byl plážový život u Balatonu ještě v dětských botičkách s přáním napodobit mořské vzory. Zdomácněly zde sportovní lodě, zatímco dříve bylo vidět pouze pramice či nákladní plachetnice. Plachtění je dodnes stále populární a v poslední době se rozrostl počet přístavů pro sportovní lodě. Závody plachetnic na Balatonu mají v oblibě především technicky obratní sportovní plachtaři. Spletité směry větrů na jezeře je často vystavují náročné zkoušce zručnosti. V přístavech lze zakotvit lodě dovezené odjinud, ale ten, kdo nechce mít potíže s dopravou, si může loď najmout.

V muzeu Balatonu v Keszthely vystavené na píď dlouhé udice z kostí dokazují , že u jezera již v době předhistorické žili rybáři a lovci ryb. Tak velké udice - bohužel - již v dnešní době nejsou zapotřebí, ale ten, kdo má trpělivost a výdrž, stále ještě může chytit sumce delšího než jeden a půl metru, na paži dlouhého candáta, kapra, amura či tolstolobika těžšího než deset kilo. Pro rybáře-turisty se spíše doporučuje před a posezonní období, protože v letních vedrech ryby méně berou. Rybařit lze skoro všude, zapotřebí je však povolení, které vydá kterýkoliv obchod s rybářskými potřebami. (Rovněž zde dostaneme informace o době hájení, které se týká pouze jara a končí 20. dubna).

Balaton si může klidně zvolit i ten, kdo si chce svůj pobyt zpříjemnit loveckými zážitky, protože podstatná část nejlepších loveckých revírů Maďarska se nachází právě v okolí jezera. V lesích Somogy - Zala se rodí jeleni s parožím lámajícím světové rekordy , na straně Veszprém se zase skutečnou legendou pro lovce stala jelení říje na hoře Kab, lákadlem pohoří Bakony jsou divočáci přeobrovských rozměrů. Balatonský region a jeho okolí jsou spíše revírem vysoké zvěře, zatímco na jih od Balatonfenyves, v Nagyberek se na tabuli předkládá bohatá nabídka milovníkům drobné zvěře. Starodávné šlechtické kurie a vynikající myslivny čekají na šoulačkou unavené myslivce.

U Balatonu je rovněž i snadné vyšvihnout se do sedla, protože v posledních deseti letech se turizmus ”na koni” velice rozvinul. Jezdecké túry na koních z vlastních stájí se pořádají v každém větším rekreačním středisku. Pro ty, kteří se spíše než jízdou raději pouze kochají pohledem na ušlechtilé oře, se pořádají pravidelně jejich přehlídky. Nejznámější hřebčinec se nachází v Szántódpuszta. A tak díky turizmu lze na ulicích stále více vidět z provozu již téměř vyobcované koně. V mnoha balatonských městech je znovu módou koněm tažený kočár, drožka, dostavník.

Zpět