Vábení k ceste

06.03.2010 15:56

Kdo byl ten, kdo sám sebe nazval milovníkem Balatonu, dnes již nikdo neví. Snad jeden básník, možná nějaký cestovatel - před dvěma sty lety sem jiní hosté příliš nejezdili -skutečností je jen to, že od počátku 19. století se toto vyznání objevuje stále častěji.
Zpočátku jenom v krásné literatuře , poté na stránkách novin a v dnešní době i v jazyce všedního života.
Ten, kdo tu ještě nepobýval, jen těžko pochopí tuto silnou vazbu na Balaton. Skutečně není lehké odhalit toto tajemství. Vyzvídáme-li, kolik otázek, tolik i různých odpovědí.
Děti jsou obvykle nadšeny nádherným koupáním a jsou ochotny opustit mělkou, teplou a hedvábnou vodu pouze na rozkaz. Mládež vzpomíná na "velké mejdany ”, na horké noci protančené v diskotékách. . Pro ně je jezero světem velkých setkání a dobrodružství. . Milovníci přírody s rozzářenýma očima vyprávějí o idylickém klidu horní oblasti Balatonu (Balaton felvidék), o tajuplných rákosových houštinách Malého Balatonu (Kis Balaton) a o hejnech vodního ptactva.Malíři a fotografové s jistotou tvrdí, že nejkrásnější panorama Maďarska skýtají hory lemující severní břeh jezera. Milovníci vína zase chválí Badacsonyi Kéknyelű nebo Tihanyi Merlot, zatímco labužníci si pochvalují candáta na roštu. Rybáři si vyprávějí pověsti o ”metrových” úlovcích, , plachtaři o závodech křižníků, , revmatici o zázračném uzdravení v lázních Hévíz a milovníci hudby o varhanních koncertech v Tihany nebo o operetních gala přehlídkách v Siófoku.
Dalo by se ještě dlouho pokračovat a zdaleka nebudeme u konce, ale již první tucet odpovědí nám poodhaluje tajemství přitažlivosti Balatonu, přičemž ani dvě odpovědi nejsou stejné. Balaton má tisíce tváří a tak si každý může své touhy uskutečňovat dle svých osobitých zálib a stvořit si dovolenou šitou přímo na tělo. Přijíždí-li host sám či s rodinou, s malými či dospívajícími dětmi, v jezdeckém úboru či s loveckou puškou, uprostřed léta nebo v mírném podzimu, je více než jisté, že pro sebe nalezne nejlépe vyhovující místo, ubytování či program.
A navíc nemusí ztrácet čas hledáním. Blatenský region navzdory tomu, že není příliš velký, je skutečným rájem dovolenkářů. Nanejvýš dvouhodinovou cestou autem, ale ani vlakem, lodí či na kole to netrvá o mnoho déle, dosáhneme žádaný cíl: muzea, zámky, hradní zříceniny, lázeňská letoviska, rozhledny, lovecké revíry, pro Balaton typické rákosí, golfová hřiště, přístavy plachetnic....
Největší malíř jezera, mistr impressionistických nálad József Egry říkal, že Balaton nemá všední dny. Každý, kdo tady žije, brzy pocítí stupňující se radost ze života, kterou nevědomky předává těm, kdo sem přicházejí. Host je zde vskutku srdečně vítán a to nejen kvůli útratě. Majitelka soukromé vilky si bere nově příchozí hosty pod svá ochranná křídla, takže se od ní již během prvního společně vypitého šálku kávy dozvědí, kde je nejlepší hospůdka, nejlevnější trh, nejhezčí pláž či nejbližší vinný sklípek. Ano, u tohoto jezera se totiž nezapomíná na dávná práva hosta. Ten má záhy pocit, že je členem rodiny. Po návratů domů vzpomíná na dny strávené u Balatonu jako na dny sváteční.
"Velká voda" mnohé navždy okouzlila svojí uchvacující proměnlivostí a pohostinností svých starousedlíků. Možná je překvapivé nicméně pravdivé, že Balaton má podstatně více hostů, kteří se k němu navracejí, něž největší turistické atrakce světa. V Siófoku, v jednom z nejhezčích měst na břehu Balatonu, předává každoročně starosta města čestný diplom těm hostům, kteří se sem více než deset let navracejí, přičemž nejvěrnější host města zde trávil svoji dovolenou od roku 1965 každoročně.

Snad není daleko doba, kdy i Blatenský region bude vyznamenávat své příznivce řádem zvaným ”Klub milovníků Balatonu”. Možná byste už i Vy mohli aspirovat na toto členství, ale možná, že si zatím teprve pohráváte s myšlenkou se s Balatonem seznámit. Ať už je to jak chce, největší jezero střední Evropy stojí za to alespoň jednou navštívit. Balaton plný kouzla čeká na Vás, na Vaši rodinu, na Vaše přátele.

Zpět